Invited Speakers

Plenary Speakers


Lucas Cernusak
T8: Carbon Assimilation (from Genome to Biome)

Philippe Ciais
T2: Plant Productivity and the Global Carbon Cycle

Michael Frei
T10: Abiotic Stress Response

Barbara Halkier
T3: Green Bioactive Molecules
sponsored by
Molecular Plant

Herman Höfte
T4: Plant Cell Walls

Stefan Kepinski
T9: Phytohormones

Catherine Kistner
T13: Science Policy – Plants for the Future

Christian Körner
T12: Ecosystems Under Climate Change

Cris Kuhlemeier
T6: Pollination and Reproductive Biology

Marios Markakis
T13: Science Policy – Plants for the Future

Karin Metzlaff
T13: Science Policy – Plants for the Future

Uta Paszkowski
T1: Beneficial Plant-Microbe Interactions
sponsored by Journal of Plant Biology

William Plaxton
T5: The Protein World

Christine A. Raines
T14: Yield Potential in Crop Plants

Karel Říha
T7: Epigenetics

Lukas Schreiber
T11: Plant/Environment Interfaces

Ulrich Schurr
T13: Science Policy – Plants for the Future
sponsored by EPSO

Keynote Speakers


Asaph Aharoni
T11: Plant/Environment Interfaces

Pascal Braun
T5: The Protein World
sponsored by Plant Physiology and Biochemistry

Judith Burstin
T23: Structural and Functional Genomics
supported by Institute of Experimental Botany, Praha, AS Czech Rep.

Mario De Tullio
T34: Author Workshop: Unfair practices

Jaroslav Doležel
T23: Structural and Functional Genomics

Cristina Ferrandiz
T6: Pollination and Reproductive Biology

Markus Grebe
T16: Membrane Dynamics in Plant Development

Alistair Hetherington
 
T28: Stomata: Development, Patterning, Function

Tomas Hickler
T2: Plant Productivity and the Global Carbon Cycle
sponsored by Journal of Plant Physiology

Roman Hobza
T7: Epigenetics

Andreas Houben
T7: Epigenetics
supported by the Institute of Biophysics, Brno, AS Czech Republic

Søren Husted
T20: Plant Nutrition – Micronutrients

Ivan Janssens
T12: Ecosystems Under Climate Change

Christian Jung
T32: Flowering Time and Floral Transition
sponsored by EPSO

Anne Krapp
T19: Plant Nutrition – Macronutrients
sponsored by
Molecular Plant

Anja Krieger-Liszkay
 
T26: Plant Photochemistry

Hendrik Küpper
T24: Metal Metabolism

Loïc Lepiniec
T17: Developmental Biology of Seeds

Alexander Lux
T25: Root Biology

Michal Marek
T12: Ecosystems Under Climate Change
supported by IFER - Institute of Forest Ecosystem Research, Czech Republic

Rainer Matyssek
T10: Abiotic Stress Response

Stefan Mayr
T30: Plant Vascular Trafficking
sponsored by Biologia Plantarum

Harvey Millar
T5: The Protein World

Axel Mithöfer
T27: Plant-Biotic-Environment Interactions

Graham Moore
T21: Molecular Basis of Plant Breeding

Rowan F. Sage
T8: Carbon Assimilation (from Genome to Biome)

Thomas Schmülling
 
T9: Phytohormones

Hans Schnyder
T29: Grassland – Production and Carbon Allocation

Roman Sobotka
T26: Plant Photochemistry
supported by the Faculty of Science, USB, Ceske Budejovice, Czech Rep.

Eva Stoger
T18: Seed Biology and Biotechnology

Julia Vorholt
T1: Beneficial Plant-Microbe Interactions

Christian Wilhelm
T33: Author workshop for young scientists

William Willats
T4: Plant Cell Walls

Przemysław Wojtaszek
 
T22: Science Communication

Sarah Wyatt
T15: Plant Responses to Environmental Stimuli

Mami Yamazaki
T3: Green Bioactive Molecules